Kapat

Apple Pay’e Güçlü Bir Rakip Geliyor

Anasayfa
Haberler Apple Pay’e Güçlü Bir Rakip Geliyor
Apple Pay'e Güçlü Bir Rakip Geliyor
Murat TEZCAN - murat@teknohashtag.com

Milyonlarca kişi tarafından kullanılan Facebook, yeni bir sistemi hayata geçirmeye hazırlanıyor. WhatsApp uygulaması üzerinden para aktarımı imkanı sunacak yeni bir platform geliştiren Facebook, bu alanda Apple için rakip olacak. Bu yeni habere göre Facebook, kripto paraya dayalı ödeme sistemi geliştirerek, hali hazırda birçok kişinin kullandığı Apple Pay’e önemli alternatif olacak gibi görünüyor. Ayrıca, Facebook firmasının bu yeni ödeme platformunu piyasaya sürmek için pek çok finans şirketi ve online satıcı ile görüşmeler yapmaya başladığı da iddia ediliyor.

Facebook’un Yeni Ödeme Platformunun Özellikleri

Facebook tarafından Project Libra kod adı ile geliştirilmeye başlanan platform, sadece Facebook uygulamalarında faaliyete geçmeyecek. Bu platform, aynı zamanda Facebook dışındaki internet sitelerinde de bireysel para transferleri ve farklı ücret taleplerini gerçekleştirmek için kullanılabilecek. Diğer yandan, Project Libra projesi için asıl teklifin Mastercard ve Visa gibi büyük yatırımcılardan geldiği ve Facebook’un bu proje için gereken yaklaşık 1 milyar dolarlık kaynağı hazırlamak üzere olduğu öğrenildi.

Yeni Platform Facebook’a Reklam Geliri Sağlayacak

Facebook bu yeni ödeme platformunu reklam amaçlı kullanarak da dolaylı yoldan gelir elde etmeyi hedefliyor. Burada yayınlanması planlanan Facebook ve Instagram uygulamalarının reklamları sayesinde, kullanıcı sayısının artırılması ve yeni kullanıcıların kazanılması amaçlanıyor. Hali hazırda Facebook, Instagram ve WhatsApp’ın çok sayıda kullanıcısının bulunduğu hesaba katıldığında bu yeni platformun çok sayıda yeni kullanıcıya ulaşması ve Apple Pay için güçlü bir rakip olması hiç de zor görünmüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir