Kapat

Apple TV 4K İncelemesi

Anasayfa
İnceleme Apple TV 4K İncelemesi
Apple TV 4K İncelemesi
Enis KARABACAKOĞLU - enis@teknohashtag.com

4K TV’lerin pek çok markada görülmesi ile birlikte kullanım oranları da giderek artmaya başladı. Çok farklı özellikler ile çeşitlilik gösteren 4K çözünürlüklü televizyonlar sunulurken akıllı TV uygulamaları da dikkat çekiyor. Başta Spotify, YouTube ve Netflix gibi servislerden 4K içerikler sunulan Apple TV 4K gibi televizyonlar iPhone, iPad veya farklı iOS cihazları olanlar için de kolaylıklar sunuyor. 

Apple TV 4K markanın kendi set üstü cihazı ile 4K içerik desteğinin yanı sıra HDR ve Dolby Vision desteği ile de üst segment 4K TV’lerdeki HDR özellikli kusursuz bir performans sunuyor. Apple TV 4K öncelikle genel görünümü ile yine şık görünümlü bir tasarıma sahip olurken alt kısımdaki havalandırma alanı ile de farklılığını kanıtlıyor. Havalandırma kanalı ile Apple TV 4K’nın içindeki bir fanın olduğunu görmek kullanıcıları fan sesi açısından tereddüte düşürse de cihazın içine toz kaçmamasını sağlamak daha önemli oluyor. Apple TV 4K kutusunun arkasındaki port sayıları önceki modele göre azaltılmış olsa da 4. nesil Apple TV’de güç girişi, HDMI çıkışı ve ethernet portunun yanı sıra bir de USB portu da bulunuyor. Apple TV 4K’da ayrıca Apple’ın kendi tasarımı A10X Fusion yonga seti yer alırken tüm içeriğin kusursuz bir görüntü kalitesi ile gelmesinin yanı sıra uygulamaların da sorunsuz çalıştırılması düşünülmüş şekilde ispatlanıyor.

Apple TV 4K 3 GB RAM ile dikkatleri üzerine çekirkenApple’ın set üstü cihazının 32 GB ve 64 GB kapasiteli seçeneklerle gelmesi de fiyatını etkiliyor. 1579 TL ve 1729 TL fiyatıyla tanımlanan Apple TV 4K’nın internet ve yerel ağ üzerinden içerik izleme fırsatının yanı sıra içerikleri cihazın sabit diskinde depolayarak izleme durumu henüz mümkün görünmüyor.  

Apple TV 4K’da ethernet portunun olması ile doğrudan kabloyla bağlantı şansı, Wi-Fi’ye göre daha hızlı bir sistem sunuyor. Apple TV 4K’nın bir diğer kablosuz bağlantı fonksiyonu ise Bluetooth 5.0 desteği olurken destekli aksesuarların bu şekilde çok daha verimli biçimde bağlanması düşünülmüş görünüyor. Bluetooth bağlantısını açarak iOS cihazınızı veya iPhone’unuzu Apple TV kutusunun yanına yaklaştırdığınızda Wİ-Fİ ayarları ve Apple kimliği bilgileri otomatik şekilde hemen alınıyor ve hemen uygulamalar ya da oyunlar yüklenmeye başlanıyor. Ayrıca Apple TV 4K, HDR özelliği ile çok  daha zengin renk desteği alınırken aydınlık ve karanlık sahnelerdeki detayları gerçeğe daha yakın görüntüler ile deneyimlemek mümkün oluyor.

Görüntü konusunda beklentileri fazlasıyla karşılayan ve piyasadaki pek çok 4K TV’deki altyapıyı sağlayan firma olarak Apple TV 4K’da optik ses çıkışı da oldukça iyi bir düzeyde yerini alıyor. HDMI 2.0 destekli çıkışı ile yüksek ve kaliteli ses deneyimini ile ayrıca tvOS12 güncellemesiyle Apple TV 4K için Dolby Atmos desteği de tanımlanmış olarak cihazınıza ekleniyor. Bu yenilikçi teknolojinin desteğinin yanı sıra Apple TV 4K’nın Apple TV Remote adı verilen özel bir uzaktan kumandası da bu özelliğini destekliyor. Apple TV Remote altı adet tuşun yanı sıra üst kısımdaki dokunmatik yüzeyi ile oldukça kolay bir kullanım sunuyor. Apple TV Remote’daki jiroskop ile kumandayı hareket ettirerek veya döndürerek çeşitli oyunlarda kontrol sağlarken eğlenceli şekilde tenis veya bowling oyunlarını da oynayabiliyorsunuz. Sonuç olarak Apple TV 4K 1579 TL’den başlayan fiyatlar ile bir set üstü cihaz ile kendisi için verilen paranın karşılığını her şekilde başarıyla karşılıyor.  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir