Kapat

Blockchain Altyapılı Akıllı Telefon: XPhone

Anasayfa
Mobil Blockchain Altyapılı Akıllı Telefon: XPhone
Blockchain Altyapılı Akıllı Telefon: XPhone
Murat TEZCAN - murat@teknohashtag.com

PundiX firması tarafından geliştirilen Blockchain tabanlı akıllı telefon XPhone Endonezya’da düzenlenen XBlockchain zirvesinde teknoloji severler ile buluştu. Blockchain teknolojisini genellikle ürettiği birçok üründe hayata geçirmek isteyen Hindistan kökenli girişimci firma şimdilerde telefonlar için aynı teknolojiyi kullanıyor. Daha önce Pos cihazları için bu teknolojiyi kullanan firma mobil dünyasında da çığır açmaya hazırlanıyor.

Merkezi Mobil Operatör Kullanılmadan Telefon Görüşmesi Olacak Mı?

PundiX firmasına göre Blockchain sayesinde merkezi mobil operatör olmadan telefon görüşmesi yapılabilecek. PundiX yetkililerinin amaçladıkları temel düşünce Blockchain ile insanların günlük hayatta kullandıkları birçok ürünü daha işlevsel hale getirmektir.

XBlockchain zirvesinde girişimci firmanın üretim sorumlularından biri dünyada bir ilke imza atarak sadece Blockchain altyapısını kullanarak bir telefon görüşmesi yapmayı başardı. XPhone isimli telefon geleneksel merkezi ağ şebekelerine ihtiyaç olmadan görüşme yapmayı başarabiliyor.

PundiX firması bu teknolojinin finans dışında da birçok yerde kullanılması gerektiğini söylüyor. Firma projelerini Fonksiyonel cihazlar için iletişim adı altında nitelendiriyor. Kısaca yaptıkları projeleri Function X olarak sunan firma akıllı çözüm üreten teknolojik araçların sistemini daha da zenginleştirmek için oldukça çok çalıştıklarını dile getiriyor.

Function X projesi dışarıdan bakıldığı zaman basit bir public Blockchain ağı gibi görünse de temelinde 5 farklı sistem yer alıyor. Bu 5 temel bileşen Function X OS, Function X Blockchain, Function X IPFS, Function X Docker ve FXTP Protocol olarak açıklanmıştır. PundiX firması bu 5 bileşeni aynı doğrultu ve amaçlarda kullanarak ileride hedeflediği projelerde tüm uygulamaların ve web sitelerinin aynı altyapı üzerinden yürütmeyi amaçlamaktadır.

Şu anda çalışmalarına devam eden firmanın bu yeni telefonu 2019 yılının ikinci çeyreğinde tam anlamıyla piyasaya süreceği iddia ediliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir