Kapat

Çin Mars’a İnecek

Anasayfa
Haberler Çin Mars’a İnecek
Çin Mars’a İnecek
Murat TEZCAN - murat@teknohashtag.com

Oldukça romantik ve gizemli bir gezegen olan Mars, yüz yılı aşkın süredir gelişmiş ülkelerin ilgisini çok çekiyor. Çin, ABD ve Rusya bu işin başını çekiyorlar. Çin dün yapılan bir açıklamaya göre, Mars gezegenine kalıcı bir modül yerleştirecek. Bu modül ne işe yarayacak? Haberin devamını okuyun.

Ulusal Halk Programı Wu-Wei Ren tasarımcılarının geliştirdiği modül tam olarak Mars için hazırlandı. Çin 60 yılı aşkın süredir gizli veya açık olarak Mars gezegeninin gizemlerini aralamak üzere büyük yatırımlar yaparak bazı projelere imza attı.

Çin Televizyonu Duyurdu

Çin televizyon kanalı CCTV’nin haberine göre, yeni üretilen bu uzay aracı, 2021 yılında yörüngeye girecek. Programın amacı ise Mars gezegeninin atmosferini ve toprak yapısını uzun yıllar boyunca incelemek ve bilgileri Çin’e iletmek…

Çin Aya da Uzay Aracı Gönderiyor

Kalabalık bir nüfusa sahip olan Çin, şimdi de gözünü uzaydaki sınırsız sayıdaki gezegenlere dikti. 2 milyara yaklaşan nüfusu ile sorun yaşayan Çin, önümüzdeki on yıl içinde uzayda bir alan bulup kolonileri yerleştirmeyi hedefliyor.  Bu yılın sonunda Chang-5 uzay aracını aya gönderecek olan Çin, ay toprağından bazı örnekler alacak ve tarıma elverişli olup olmadığını inceleyecek. Ayrıca demir bakır altın gibi madenler de araştırmanın bir diğer ayağını oluşturacak.

Çin ABD ve Rusya Ayrı Ayrı Keşif Yapıyorlar

Bu 3 süper ülke, keşiflerini ayrı ayrı yapıyorlar. Şimdilik dünya herhangi bir kozmik tehlike altında olmadığından -ya da biz öyle sanıyoruz- bu ülkeler herhangi bir güç birliği yapmıyorlar. Çin’in bu yeni girişimi başarılı olursa, Mars projelerini ciddi olarak düşünen üçüncü ülke unvanını alacak.

Bu güne Kadar Mars Macerası

Mars gezegenine bu güne kadar 6 adet farklı donanımlı uzay aracı keşif ve bilgi toplama için gönderildi. Şimdiye kadar NASA uzay aracı Mars için bilgi toplamada faal olarak çalışıyordu. Ancak ne olduysa 2010 yılında bu uzay aracı kayboldu. Mars’ta ortaya çıkan büyük kum fırtınalarının altında kalmış olma ihtimali yüksek olan bu aracın dışında ,Avrupa Mars Ekspress, Maven ve Hindistanlı uzay aracı Mangalyan bu gizemli görevde yer aldılar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir