Kapat

Efsane Playstation 2 Oyunları

Anasayfa
Oyun Efsane Playstation 2 Oyunları
Efsane Playstation 2 Oyunları
Onur BORAN - onur@teknohashtag.com

Geçmiş yıllara baktığımızda oyunculara farklı deneyimler sunmuş, adını altın harflerle tarihe yazdırmış onlarca oyun var. Bunların bir kısmı grafikleriyle, bir kısmı hikayesiyle, bir kısmı kontrolleriyle bunu başarmıştır. Bunlara sahip olmayan oyunlar da kendine has, farkındalık oluşturabileceği bir yönüyle öne çıkmıştır. Sözün özeti her oyun iyi değil, iyi olanlarınınsa yeri ayrı. Bu iyi oyunlara bir bakış attığımızda gördüğümüz şey biraz ilginç, biraz şaşırtıcıdır ki oyuncuların beğenisini kazanmış çoğu oyun Playstation 2 üzerinde yayınlanmıştır. Çoğu insana en beğendiği oyun sorulduğunda cevap olarak nostaljik oyunları seçiyor. Bunun sebebi eski hatıraların çekiciliği midir bilinmez ama eski oyunların akıllara kazınıp birer efsane olduğu bilinen bir gerçek.

Shadow of the Colossus

Playstation 2 oyunları denildiğinde hiç şüphesiz akla gelen oyunların, en başında gelir. Minimalist hikaye işleyişi sayesinde adından çokça söz ettiren, oynanış ve görsel olarak oyunculara çok farklı duyguları yaşatan, Shadow of the Colossus. Hikayesi derinden hissedilse de oyun içinde büyük bir yer kaplamamasından dolayı, giriş bölümünde olanları paylaşmaktan zarar gelmeyecektir. Oyun ilk açıldığında Agro, kız arkadaşımız ve ana karakterimiz ilerliyor. Kız arkadaşımız bilinmeyen bir nedenden dolayı baygın. Uzun bir yürüyüşün ardından bir kaleye varıyoruz ve bu kalede yükseklerden gelen bir ses diyarda bulunan 16 devi öldürmemiz karşılığında kız arkadaşımızı diriltebileceğini söylüyor. Bu noktada da kız arkadaşımızın baygın değil ölü olduğunu anlıyoruz, en azından ben burada anladım. Macera bundan sonra başlıyor ve atımız Agro’ya atladığımız gibi sırasıyla devleri alt etmeye girişiyoruz. Oyun esnasında hikaye pek fazla ilerlemiyor, son devi öldürdükten sonra taşlar yerine oturuyor. Piyasaya sürüldüğü tarihe göre dönemin çok çok üzerinde bir oyun olmasıyla, animasyonlarıyla, eşsiz müzikleriyle, final sahnelerindeki duygusallığıyla Shadow of the Colossus, oyuncuların kalbinde yerini almayı başarmıştır. Az şey anlatarak çok şey anlatmasından dolayı da yıllarca oynanmış, farklı platformlarda varlığını sürdürmüştür.

God of War 2

Konsol aldıran oyun denildiğinde bir neslin aklına God of War serisi gelir. Çünkü oyunları bilgisayar üzerinden oynayan çoğu oyuncununda oynamak isteyeceği, oynamak için can atacağı bir oyun. Hikayesiyle, yaşattığı intikam duygusuyla epikliğin sınırlarında yüzdüğümüz bu oyun, çok oyuncuya Playstation 2 aldırtmış, oynadıktan sonra sattırtmıştır. Peki neden God of War 2 bu listede yer alıyor da serinin diğer oyunu God of War yer almıyor? Çünkü bu çoğu oyun medyası, oyuncu topluluğu tarafından kabul görmüş, serinin 2. oyunu 1. oyunundan ve seriye daha sonradan eklenmiş diğer oyunların hepsinden çok daha iyidir. Ama bu diğer oyunların kötü olduğunu göstermez. İlk oyun bizi seriyle tanıştıran, Ares’e doğru intikam hırsıyla yükselerek ilerlediğimiz muazzam bir atmosferi vardı. Ardından gelen ikinci oyun yani God of War 2, serinin zirve noktası oldu. Oyun başladığında Zeus’un bizden güçlerimizi alması ve dev bir heykele vermesinin ardından daha ilk dakikalarda apartman boyutundaki düşmanla kıyasıya bir savaşa dahil oluyoruz. Tüm bunları atlattıktan sonra cehenneme düşmemiz, ordan dev boğaların tepesinde atlayıp zıplamak, titanlarla dağlara tırmanmak derken oyun mükemmel hazlar yaşatıyor. Bu nedenledir ki oyun hala ilgi görür ve satılmaya devam eder. Hatta yakın zamanda bana da konsol aldırtmıştır.

Tekken 5

Dövüş oyunları denildiğinde akla ilk gelen isimlerden biridir Tekken. Rekabeti seven oyuncuların geçmişte spor oyunlarından kaçış noktası olmuş, cafelerde oyun oynayan çocukların iddaalaşmalarına sebebiyet vermiştir. Daha geniş açıdan bakıldığında da dövüş oyunlarına ilgi duyan, gecesini gündüzünü teknik geliştirerek geçiren kendine has bir kitle oluşturmuştur. Yaşattığı bütün deneyimlerle çıkış yaptığı dönem büyük ilgiyle karşılanmıştır ve adını Playstation 2 efsaneleri arasına yazdırmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir