Kapat

Facebook Messenger Lite İos Sürümü Sadece Türkiye’de!

Anasayfa
Sosyal Medya Facebook Messenger Lite İos Sürümü Sadece Türkiye’de!
Facebook Messenger Lite İos Sürümü Sadece Türkiye’de!
Murat TEZCAN - murat@teknohashtag.com

Facebook son yıllarda mesajlaşmayı Messenger üzerinden gerçekleştirmeyi zorunlu hale getirdi. Bu zorunluluğun sonucu olarak telefonlarda yeni bir uygulamaya yer açılması gerekli olmaya başladı. 150 MB boyutlarını bulan bu uygulamalar telefon hafızasında gereksiz yer kaplamasını istemeyenler tarafından kullanılmak istenmiyor.

Bu sebeple lite sürümleri ile Facebook boyutlarda küçülmeye gidiyor. Son lite sürümü ise Messenger için İos işletim sistemine sahip cihazlarda getirildi. Android cihazlarda uzun zamandır kullanılan Messenger Lite, İos kullanıcıları için sadece Türkiye’de beta olarak hizmete açıldı. Türkiye’de kullanıma sunulmasının temel sebebi hakkında birçok tahmin bulunuyor. Bunlardan ağır basan ise sosyal medyada geçirilen vaktin diğer ülkelere kıyasla Türkiye’de daha fazla olması. Beta sürümünde ortaya çıkacak aksaklıklar belirlendikten sonra Facebook ilerleyen dönemlerde düzenlenmiş sürümü dünya genelinde yer alan tüm kullanıcılara sunacak.

Lite Sürümü İle Neler Sunuluyor?

Standart kullanımda olan Messenger uygulamasının boyutu 140 MB civarındadır. Bu ise telefon hafızasında gereksiz alan kayıplarına sebep oluyor. Aynı zamanda RAM kullanımını da ciddi oranda artırıyor. RAM kullanımındaki artış ise beraberinde telefonda donmalar ve ısınmalar olarak kullanıcıya olumsuz dönüş yapmaktadır. Lite sürümü bu sorunu ortadan kaldırarak gereksiz yer kullanımını en aza indiriyor. 9-10 MB gibi boyutlarda gelecek olan uygulama gereksiz RAM işgali de yapmayacak.

Bu kadar düşük boyutta olmasına rağmen özelliklerinden bir şey kaybetmeyecek olan Messenger Lite ile sesli, görüntülü görüşmeler yapmak, çıkartmalar almak veya göndermek ayrıca temel Facebook özelliklerine erişmek mümkün olacak. Facebook, Lite uygulaması ile maksimum özelliklere minimum güç ile erişilmesine olanak tanımak istiyor. Ayrıca uygulamanın detaylarına ulaşmak ve uygulamayı cihazına indirmek istiyorsanız buraya tıklayarak Apple mağazasına ulaşabilirsiniz. Uygulamayı indirerek beta kullanıcısı olabilir ve görüşlerinizi bildirerek geliştirilmesine yardım edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir