Kapat

Kripto Para Balinaları Ava Çıktı

Anasayfa
Kripto Para Kripto Para Balinaları Ava Çıktı
Kripto Para Balinaları Ava Çıktı
Enis KARABACAKOĞLU - enis@teknohashtag.com

Uzun zamandır durgun olan ve pek fazla hareket gözlenmeyen kripto para borsası içerisinde ki bitcoinin dahi yükselişe geçtiği oldukça açık. Peki uzun aylardır bir hareket gözlenmeyen coinler neden bir anda yüksek alış ve satış hacimleri ile değer kazanmaya başladı. Bunun sebebi nedir? Başlığımızda yazan “balina” kelimesinin anlamı ne ?

Borsa içerisinde balina tabiri yüklü sermayesi olanlar insanlar için kullanılır. Bunun sebebi “büyük balık küçük balığı yutar” sözünden dolayıdır. Ayrıca evrensel olarak kullanılan balina kelimesi kripto para dünyasında son günlerde sıkça kullanılıyor. Neden mi?

Çünkü balinalar harekete geçti. Balinalar ellerinde olan yüklü sermayeleri ile bir anda alım ve satım yaparak coinlerin veya farklı alt coinlerin değerini bir anda yükseltip alçaltabilirler. Tabi bunun için birkaç yüzbin liralık yatırım yeterli değildir. Balina kelimesi diyince aklınıza en az 50 milyon dolar bandında parası olan insanlar gelmeli. Bu rakamlar küçük rakamlar değil. Türkiye’de pek çok şirketin bile ticari değeri henüz 50 milyon dolar seviyesine ulaşamadı. Örnek vermek gerekirse bitcoin balinalarından bir tanesi 2 Mayıs 2019 günü oldukça aktifti ve BTC için bayağı hareketli bir gün yaşanmasına sebep oldu. Bu kişi tek başına 148.000.000 Dolarlık bitcoini piyasaya sürerek bir anda dalgalanmalara sebep oldu. Ortalama olarak bu 28.400 Bitcoine denk gelen bir para. Kendisinin arkasından ise beklemek istemeyen bir başka balina ortalama olarak 7.400 Bitcoine tekabül eden 39.000.000 dolar parasını piyasaya sürdü. Bitcoinin bir anda değer kazanmaya başlaması diğer alıcıları da harekete geçirdi. Fakat piyasa içerisinde balinalara dikkat ederek hareket etmekte fayda var. Yoksa ani satışlarda tekrardan kayıp olma ihtimali oldukça yüksek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir