Kapat

Microsoft, Windows 10 Desteğini Cihazlardan Çekecek

Anasayfa
Bilgisayar Microsoft, Windows 10 Desteğini Cihazlardan Çekecek
Microsoft, Windows 10 Desteğini Cihazlardan Çekecek
Çağdaş KIRIM - cagdas@teknohashtag.com

Windows tabanlı telefonları kullanan kullanıcılar Facebook gibi dev şirketlerin bile desteğinin olmadığı cihazları kullanmaktan mutlu olamadılar. Şirketin iyiliği için Microsoft, mobil işletim sistemi savaşında rakiplerine yenik düştüğünü kabullendi. Son birkaç yıldır Android ve IOS işletim sistemlerine uyumlu uygulamalar yapan Microsoft, bu eylemler sonucunda mobil sistemler bazında dikkatleri üzerine çekmişti. Şirketin Windows Phone 8.1 cihazının üretiminin durduğunu duyurmasının ardından bir yıl kadar süre geçti.

Microsoft geçtiğimiz günlerde cihazlarının güncelleme almayacağını bildirdi. 1709 sürümüne sahip telefonlar istisna olarak 2019 Aralık güncellemesini alacak. 1703 sürümü için (Lumia 640 ve Lumia 640 XL) güncelleme desteği 11 Haziran 2019’da sona erecek. Cihazların güncelleme almayacak olması sistemlerde aksamalara ve yavaşlamalara neden olabilir. Bu nedenle telefonlarının diri kalmasını isteyen kullanıcıların boot loader kilidini açmalarında fayda var.

Bu durumda Microsoft, resmen kullanıcılarının Android ve iOS tabanlı cihazlara yönelmesini tavsiye ediyor. Microsoft’un platformlar arası çoklu görevler için Windows 10 ve Cortana ile bütünleşen Android için de bir launcher var. Ancak bu gelişmeler kullanıcıları şaşırtmadı, çünkü Microsoft bu alanda rakiplerine yetişmek için geç kalmıştı. Aynı şekilde bu durum Microsoft’un da yararına oldu. Uzman oldukları alanlara odaklanan bir Microsoft, teknoloji devlerinin arasından rahatlıkla sıyrılabilir ve birinciliği garantileyebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir