Kapat

Mobil Strateji Oyunu Age of Civilizations

Anasayfa
Oyun Mobil Strateji Oyunu Age of Civilizations
Mobil Strateji Oyunu Age of Civilizations
Çağdaş KIRIM - cagdas@teknohashtag.com

Oyun severler genel olarak mobil oyunlara pek sıcak bakmıyor. Bunun en büyük sebebi para kazanımının her şeyin üstünde tutulması. Bu diğer platformlarda da görülse bile mobil oyunlardaki kadar yaygın değil. Neredeyse uygulama içinde alışverişe zorlamayan oyun çıkmıyor. Hepsinin sağ üst köşesinde para ibaresi bulunması yetmezmiş gibi iki dakikada bir hatırlatıyorlar. Tabiki oyun yapımcılarının para kazanması gerekiyor ama ayarında yapılmadığında oyunun tadı kaçıyor. Hatta tadı kaçıyor hafif bile kaldı bu tür oyunlar tek kelimeyle iğrenç oluyor. Üstelik para kazanımı o kadar oyunla birleşmiş oluyor ki sonsuza kadar para harcanabiliyor. Doyma noktası yok bu oyunların. Kaliteleri ve aldıkları paraları hak edip haketmedikleri de tartışılır. Keza birçoğunun oyunun yapımına 10 kuruş bile yatırdığı şüphe konusu.

Mobil Strateji Oyunları

Akıllı telefonların kullanımının yaygınlaşmasıyla birlikte ciddi anlamda bir mobil oyun pazarı oluştu. Ancak yeni yeni olmaya başlayan bir şey olduğu için her anlamda çok eksiği var. Özellikle strateji oyunlarının eksikliği fazlasıyla hissediliyor. Özellikle Age of Empires 2’nin mobil cihazlarda oynandığının hayal edildiği zamanlarda. Sistem olarak çoğu telefon Age of Empires 2’yi kaldırabilecek güçte ancak anlaşılan yapımcı firmanın daha önemli işleri var. Söz konusu mobil oyun sektörü olduğundan dolayı da emeklerine değmeyeceğini düşünmeleri biraz normal. Ama eski konsolların efsanelerini bir kenara bırakıp yeni strateji oyunları aradığımızda da seçenek yok değil. Birbirinden değişik tarzlara sahip onlarca mobil strateji oyunu bulunuyor.  

Mobil strateji oyunlarının en popülerlerinden bir tanesi tabiki Age of Civilizations serisi. Oyun bu tür oyunlardan beklenilen çoğu şeyi sunuyor. Age of Civilizations serisi denilmesinin sebebi içerik anlamında pek farklı olmamasına rağmen birden fazla oyununun bulunması. Serinin her oyunu bir kıtaya özel ve o kıtada bulunan ülkeleri kapsıyor. Bu oyunların yanı sıra son olarak bütün dünyayı kapsayan bir oyun var. Serinin tüm bu oyunlardan sonra çıkan, en güncel oyunuysa Age of Civilizations 2. Bu oyunlarda amacımız seçtiğimiz yılda, seçtiğimiz ülkeyle dünyaya egemen olmak. Rakip devletleri ezip gücümüzü göstermek.

Bunu yapmak söylemesi kadar kolay değil tabiki. İlk olarak toprakları genişletmeliyiz çünkü ne kadar geniş topraklarımız varsa o kadar fazla para kazanıyoruz. Oyunun içindeki bir para bir askere eşit oluyor. Yani kazandığımız paraları asker toplamada kullanıyoruz. Aslında sadece asker toplamada değil, bunun yanında liman, kale vs. yapımında da işimize yarıyor. Bu oyunun bir altın kuralı da başlangıç aşamasındayken müttefikler bulmak. Müttefik bulmadığımız takdirde her taraftan düşman saldırısı altında kalacak ve zor durumlara düşeceğiz. Genel hatlarıyla oyun bu şekilde, harita üzerinde bizden ve müttefiklerimizden başka kimse kalmayana kadar da devam ediyor. Mobil cihazların haricinde Steam üzerinden bilgisayarlar için indirme seçeneği de mevcut. Strateji türüne ilgi duyan, bu türdeki oyunlara özel duygular besleyen ya da ucundan kıyısından olsa bile zevk alabilen herkesin oynaması gereken güzel bir oyun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir