Kapat

Ocak Ayı Ethereum İçin Oldukça Sert Geçebilir

Anasayfa
Kripto Para Ocak Ayı Ethereum İçin Oldukça Sert Geçebilir
Ethereum
Mustafa AKSOY - mustafa@teknohashtag.com

Ethereum için yeni senenin ilk ayı içerisinde en belirgin 3 tane olacak şekilde birçok farklı “hard fork” denenmesi beklenmektedir.

Bilinen 3 Hard Fork

-Classic Vision

 Ocak ayının 11’inde Tüm Ethereum sahiplerinin cüzdanlarında ki bulunan her bir ETH için 3 adet ETCV (Ethereum Classic Vision) verilecek.

-Ethereum Nowa

 Ocak ayının 12’sinde Elinde ETH bulunan herkes 1’e 1 oranında ücretsiz olarak ETN alabilecek.

-Constantinople

 Ocak ayının 16’sında ya da daha erken bir tarihte # 7080000 blok için planlanmış bir forktur. Su götürmez bir gerçek şudur ki bu fork en önemliler arasındadır. Bunun sebebi ise Ethereum’un iş kanıtı (prof of work) protokolünü pay kanıtı (prof of stake) protokolüne geçirmesinin büyük bir bileşeni olduğunu temsil etmektedir.

ETH’nin Fiyatı İçin Bu Forklar Ne Anlama Gelmektedir?

 Piyasada ikincilik altcoin rekabeti için ETH’nin artık birçok dişli rakibi bulunmaktadır. Bu coinlerin geçtiğimiz senelere göre büyük bir değer kaybı yaşadığını görsekte bu durumda hard forkların, genel olarak da geliştiricilerin bir tarafı tutması halinde yeni bir zincire geçiş olduğunda Blockchain ağının karşıladığı genel desteği azaltma eğiliminde olduğu gerçeğini değiştirmemektedir. Bu durumu yakın zamanda yaşanan BCH (Bitcoin Cash) parçalanması ile karşılaştırabiliriz.

 Kripto para rekabetinde BCH’nin BTC’yi geçebileceğine inanan birçok insan varken son fork sonrası oluşan parçalanma sonrası ayrı düşen BCH ekibinin BTC’nin blockchain ağından daha iyi bir hizmet gösterip sağlaması düşük bir ihtimal olarak kalmaktadır.

 Ethereum’un dişli rakipleri teker teker yerine aynı anda büyümeye devam eder ve Ethereum bu denli çeşitli forklar ile parçalanırsa, rakipleri ile aynı oranda performans gösteremeyecek kadar seyreltilmesi kaçınılmaz olabilir.

 Ethereum fiyat durumundan bahsedecek olursak, bu hard forklar sebebi ile uzun vadeli bir fiyat tahmini yapmak doğru olmayacaktır. Fakat kısa vadeli olarak piyasada, gelecek üç forktan çıkabilecek herhangi bir coin’e geçmeye hazır olacak olanlar olduğu için kesin bir şekilde önemli derecede bir volatilite görülecektir.

Eskiden BTC forkları olduğunda, ufak fiyat düşmeleri gözlemlenirdi. Bunun sebebi ise BTC blockchain ağına ait değerin bir bölümü bu yeni fork zincirine verilirdi. Örnek olarak Bitcoin Cash (BCH) Bitcoin ağından ayrıldığında BTC fiyatı 2.800 dolardan 2.700 dolar civarlarına düşmüştü.

Gözler Ethereum Constantinople Hard Forkunda

 Bu hard fork ortaya çıkacak olan yeni coinler için oldukça iyi bir haber niteliği taşımaktadır. Fakat Ethereum için zorlayıcı olacaktır. Geçtiğimiz senenin yarısında ikinciliği alan XRP ile rekabetinde oldukça zor bir duruma düşecektir. Unutulmaması gereken durum ise Ethereum için pay kanıtı (prof of stake) geçişine yardımcı olacak olan bu hard fork kısa vadede fiyat yükselişi için yeterli bir sebep olacak gibi görünmektedir.

 Ethereum forkları sonuç olarak uzun vadede daha çok olacak şekilde kısa vadede fiyatı nasıl etkileyeceği konusunda belirlenmesi güç bir hale sokmaktadır.

 Önümüzdeki zamanlarda Ethereum, dapps için baskın bir blockchain olabilecek mi? Olamayacak mı? Sorusuna yanıt olacak önemli bir geçiş aşamasında olduğunu unutmamak gereklidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir