Kapat

Organ Üreten 3D Yazıcı

Anasayfa
Bilgisayar Organ Üreten 3D Yazıcı
Organ Üreten 3D Yazıcı
Murat TEZCAN - murat@teknohashtag.com

Ruslar biyo printer adını verdikleri 3D yazıcı ile organ üretmeyi başardılar. Hem de bu üretim işlemi uzayda gerçekleşti. Uzay aracının içinde, uzay aracında zarar gören bazı organları uzayda tedavi edebilmek düşüncesi ile kullanılan biyo printer ile 12 farklı organ üretildi. Uzayda tüm imkanlar kısıtlı olduğundan ve acil yardım gerektiğinde baş vurulacak bir yol olmadığından bu biyo printer projesi düşünüldü ve hayata geçirildi. Şu an dünyada 3D yazıcılarla biyolojik hücre üretimi üzerinde araştırmalar yapan bir çok ülke var. Rusya da bu ülkelerden biri. Yazıcı, yerçekiminin olmadığı yerlerde bile sorunsuz çalışıyor. Kullandığı manyetik dalgalarla bir manyetik alan oluşturuyor ve kendi içinde, programlandığı gibi biyolojik hücreler inşa ediyor.

 İlk ürün Fare Tiroid Bezi Oldu

Ruslar biyoprinter adını verdikleri 3D yazıcı ile farelerin tiroid bezini üretmeyi başardılar. Bununla beraber 6 farklı kıkırdak kemik de üretildi. Ancak bu ürünlerin histolojik çalışmaları yapılmadığı için tam olarak güven verdikleri söylenemez. ŞU anda uzay mekiğinde tüplerde bekletilen bu ürünler, uzay mekiği dünyaya iner inmez histolojik çalışmalara tabi tutulacak.

Uzayda Organ Üretmek

Dünyada henüz organ üretimi emekleme aşamasında iken Ruslar uzayda bu işi başarmış görünüyorlar. Eğer çalışmalar olumlu sonuç verirse, üretilen ürünler canlılarda komplikasyonlara yol açmazsa bu işin önünü kimse alamayacak ve kim bilir yakın zamanda akciğer kalp böbrek dalak gibi birçok önemli organ üretilebilecek. İnsan beklediği ölümsüzlük hayalini gerçekleştirebilir. Bunun için birkaç yüz yıl daha zaman geçmesi gerekli.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir