Kapat

PC’lerin Çöküşü Yavaş Ama İstikrarlı

Anasayfa
Bilgisayar PC’lerin Çöküşü Yavaş Ama İstikrarlı
PC’lerin Çöküşü Yavaş Ama İstikrarlı
Enis KARABACAKOĞLU - enis@teknohashtag.com

Son yıllarda bilgisayar firmalarının tahtını sallayan gelişmeler yaşandı. Teknolojik gelişmeler yüzünden PC’ler artık eskisi kadar rağbet görmemekte. Mobil cihazların tahtını salladığı PC’ler, uzmanına göre az da olsa sürekli düşüş trendinin içerisine girdi.

Bir zamanların gözdesi masaüstü bilgisayarların yanında dizüstü PC’ler için de aynı tehlike gündemde. IDC verilerine göre laptop satışlarında da düşüşler kendini göstermekte. Hatta tablet bilgisayarların da dünya genelinde satışlarının düştüğü IDC verilenine yansımız durumda. Rapora göre bilgisayar piyasasındaki düşüş bu yıl da devam edecek ve yüzde 3,3’lük bir düşüş grafiği oluşacak.

Açıklamalara göre 2023 yılında bilgisayar cihazları piyasasının 372,6 milyon sevkiyat seviyesine kadar gerilemesi beklenmekte. IDC’ye göre ayrılabilir PC’ler, notebook ve mobil iş istasyonları pazar paylarını 5 yıl içinde artıracaklar.

Raporları yorumlayan araştırmacı Linn Huang, raporların gerçeği çok fazla yansıtmadığını düşünmekte. Ona göre 5G desteği ile beraber PC piyasası canlanabilir. Sürekli düşüş gösterse de internet gücünün artması ile beraber katlanabilir, çift ekranlı cihazların satışında artış olacağını belirten Huang, mobiliteyi gözeten cihazların geleceğini parlak görmekte. Ona göre bu tür cihazlar, tüketiciler için yenilikler sunabilir ve yeniden gözde haline gelebilir. Profesyonelliğin arttığı bir dünyada mobil yerine PC kullanımının da arttığını öne süren Linn Huang, verilerin gelecek için önemli olduğunu ancak yarın ne olacağını kimsenin bilemeyeceğini de sözlerine ekledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir