Kapat

Teknoloji İle Alzheimer Tarih Olabilir

Anasayfa
Haberler Teknoloji İle Alzheimer Tarih Olabilir
Teknoloji İle Alzheimer Tarih Olabilir
Murat TEZCAN - murat@teknohashtag.com

Bilim ve teknoloji paralel ilerliyor, teknolojik bir icat bilimin işini kolaylaştırıyor. Konu tıp bilimi olduğunda 8 milyar insan bundan etkileniyor. Çağımızın hastalığı olan Alzheimer, teknolojinin buluşları ile tarihe karışabilir. Daha önce depresyonu tedavi etmek için geliştirilen A03 olarak bilinen deneysel bir ilaçtan söz edeceğiz bu günkü yazımızda…  Sirtuin1 veya SirT1 enziminin seviyelerini yükselten bu ilaç farelerde hafızayı güçlendirdi.  Alzheimer hastalığı için insanlarda  genetik risk faktörü olan ApoE4 adlı bir proteine bağlı ve bilim insanları bu proteini sakinleştirmek üzere… Genel dünya nüfusunun yüzde 10’undan fazlası ApoE4 gen varyantına sahip ve bu da Alzheimer hastalığı geliştirme ihtimalini arttırmaktadır.

Alzheimer’lı her üç kişiden yaklaşık ikisi bu sorunu yaşıyor. Önceki araştırmalar, ApoE4 varyantının, beyin hücrelerinin sağlığını destekleyen SirT1 seviyelerini düşürdüğünü bulmuşlardı.  Araştırmacılar, varsayımlara maruz kaldıklarında veya hastalığa yatkın olanlarda artan SirT1 seviyelerinin artması, semptomların başlangıcını ve tau olarak bilinen toksik bir proteinin oluşumunu geciktirmeyi planlıyorlar Bu Alzheimer hastalarında gelişmiş hafızaya neden olacaktır. UCLA İlaç Keşif Laboratuvarı’ndaki araştırmacılar, ApoE4 varlığında SirT1 seviyelerini arttırma kabiliyetleri için büyük bir ilaç bileşikleri kütüphanesini tararken A03’ü tanımladılar. ApoE4 model farelere A03 ilacını 56 gün boyunca verdiler ve   Alzheimer’den etkilenen beynin kilit bir alanı olan farelerin hipo-kampüsünde SirT1 düzeylerinde artış gözlediler. Ayrıca farelerin hafızalarının daha güçlü olmaya başladığı da gözlendi. A03 ilacı ile Alzheimer hastalığı geciktirilmiş oluyor. İnsanlarda da aynı tepkiler ortaya çıkabilir. Zira farelerdeki gen ile insanlardaki söz konusu gen aynı ve aynı tepkiler gösteriyorlar.

Günümüzde Alzheimer

Günümüzde Alzheimer tam olarak tedavi edilemiyor. Sadece hastayı rahatlatacak yöntemler geliştirilmiş durumda. Ancak araştırmalar derinleştikçe bu hastalık insanlar için tarih olabilir. Sadece ABD’de 6 milyon insan Alzheimer hastası ve tedavi bekliyor. Dünya genelinde gelişmekte olan ülkelerde bu oran çok daha fazla… Söz konusu ilacın denemeleri devam ediyor. Farelerde ek bir sorun teşkil etmezse ve bir problem çıkmazsa, önümüzdeki yıllarda A03 ilacı insanlar için kullanılabilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir