Kapat

Tesla’dan Elektrikli Kamyon

Anasayfa
Haberler Tesla’dan Elektrikli Kamyon
Tesla'dan Elektrikli Kamyon
Murat TEZCAN - murat@teknohashtag.com

Tesla şirketinin elektrikli kamyon projesi 2017 yılının başlarından beri yazılıp çizildi ve bir kamyonu hareket ettirmek için büyük bir güç gerektiği ve bunun sorun olduğu üzerinde duruldu.  Fakat bu yıl Tesla elektrikli kamyonu üretmekle kalmadı, Los Angeles yollarına saldı bile. Son derece modern bir tasarıma sahip olan elektrikli kamyonlar, Tesla fabrikalarına pil taşırken görüntülendi.

Şirketin kamyonlarını 150 bin dolar ile 180 bin dolar arasında iki farklı versiyonda piyasaya sunacağı düşünülüyor. Tek şarj ile 480 km yol yapabilen kamyonlar 150 bine, 800 km yol yapabilen kamyonlar ise 180 bine satılacak. Ayrıca daha gizli tutulan bir modelin de 200 bin dolara satışa çıkacağı söyleniyor.

Elektrikli kamyonlar her ne kadar Los Angeles yollarında görüntülense de henüz satışa çıkmadılar. Bazı teknik iyileştirmeler yapılacağından henüz araçlar hazır değiller. Çünkü 2017 yılında tanıtılan modelden bu yana bir çok iyileştirme yapılmış durumda. Henüz çalışmalar tam olarak bitmiş değil.

Tesla kar etmeye başladı

Milyonlarca dolar ARGE çalışmaları için gitti  insanlar Tesla şirketinin geleceğinin pek parlak olmadığını ilk başlarda düşünüyorlardı. Ancak mali veriler bu şirketin kar etmeye başladığını gösteriyor. Hisse değerleri yüzde 12 arttı ve 320 dolar oldu. Şirket 3 ay içinde 312 milyon dolar kar etti. Geçtiğimiz yıl hatırlarsanız Tesla 619 milyon dolar zarar etmişti. Bu yıl ise bu açığı kapattı ve kar etmeye başladı. Bu gelişme, yeni elektrikli araçların üretimine hız verileceğinin işaretidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir