Kapat

Wi-Fi Versiyonlarında İsim Değişikliğine Gidildi

Anasayfa
İnternet Wi-Fi Versiyonlarında İsim Değişikliğine Gidildi
Wi-Fi Versiyonlarında İsim Değişikliğine Gidildi
Onur BORAN - onur@teknohashtag.com

Günümüzde teknolojinin kullanımı her geçen gün artıyor. Bu artışın sonucunda ise artık her evde internet yerini alıyor. Teknolojik konularda çok bilgi sahibi olmayan insanlar da ister istemez kendisini bu teknoloji rüzgârının içinde buluyor. İnternet kullanımının bu denli yayılmasının bir sonucu olarak Wi-Fi versiyonlarında da isim değişikliği yapılmasına karar verildi. Bu kararı alan kurum ise Wi-Fi Alliance oldu. Alınan bu karar ile kullanıcıların neyin ne anlama geldiğini daha rahat kavraması ve kullandıkları ürünler, hizmetler hakkında daha rahat bilgi sahibi olması hedefleniyor.

Nasıl Bir Değişiklik Yapıldı?

Kablosuz internet kullanıcısıysanız veya ilk defa bir kablosuz modem alıyorsanız Wi-Fi kelimesinden sonra farklı ve anlamsız gibi gözüken bir dizi rakam, harf olduğu gözünüze çarpmıştır. 802.11ac gibi ya da buna benzer şekilde farklı harfler içeren yazılar ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Genel olarak sıradan kullanıcılara bu harfler çok zor ve anlamsız gelebiliyor. Bu durumu aşmak için Wi-Fi Alliance böyle bir karar aldı. Bu kararın sonucunda 802.11 gibi şekillerde ifade edilen Wi-Fi artık Wi-Fi 1. Wi-Fi 2 gibi kolay ve daha anlaşılır şekilde ifade edilecek. Tüm değişiklikler şöyle sıralanabilir.

802.11b yerine artık Wi-Fi 1
802.11a yerine artık Wi-Fi 2
802.11g yerine artık Wi-Fi 3
802.11n yerine artık Wi-Fi 4
802-11ac yerine ise artık Wi-Fi 5 kullanılacak.

Bu basitleştirme sayesinde artık bağlantının kalitesi daha rahat şekilde anlaşılacak. Sayının artması bağlantı kalitesinin artması anlamına geliyor. Bu sayede teknoloji ile çok arası olmayanlar bile artık rahatlıkla Wi-Fi kalitesini anlayabilecek. 2019 yılında ise yeni nesil bir teknoloji olan Wi-Fi 802.11ax geliyor. Bunun ise Wi-Fi 6 olarak adlandırılması bekleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir