Kapat

Yeni Sokak Robotları Geliyor

Anasayfa
Haberler Yeni Sokak Robotları Geliyor
Yeni Sokak Robotları Geliyor
Onur BORAN - onur@teknohashtag.com

Yeni nesil robotların sokak hayatını tanıması ve sosyalleşmesi amacıyla ve tabi yeni algoritmaları geliştirmesi amacı ile Massachusetts Teknoloji enstitüsü tarafından geliştirilen robotlar sokaklara salınmaya başlandı. Yapay zeka günümüzde akla hayale gelmeyecek yepyeni buluşlara öncülük ediyor. Bu teknolojiyi kullanmak çok kolay. Yapay sinir ağları Matlab programında yer alıyor. Bu ağlar, tıpkı insan beyninin nöronları gibi çalışıyor. Giriş bilgilerini sisteme verdiğinizde ( input)  bu bilgilere denk gelen sonuç bilgilerini de sisteme aktardığınızda ( output) bu aşamada yapay sinir ağları kendi içinde bir mantık kurarak giriş ve sonuçları kendi beynine kayıt ediyor. Yeni girişler girildiğinde ise, yapay sinir ağları eski bilgilere bakarak, karar veriyor. İşte tam da bu beceri, yapay sinir ağlarını soğuk makine yazılımlarından ayırıyor.  Çünkü düşünen ve karar veren makinelerle karşı karşıyayız. Bu da insanların kopyalanması ( biyolojik klonlama değil) mekanik olarak sağlanabilir. Yarı insan yarı robot makineler insanlığın konforu ve hizmeti için geliştirilebilir.

Yapay Zeka Yazılımları

Massachusetts Teknoloji enstitüsü dışında yapay sinir ağlarını kullanan binlerce gelişmiş teknoloji fakülteleri var. Her an yeni araştırmalar yapılıyor ve her an yeni buluşlar elde ediliyor. İşte sokak robotları projesinin temelinde de öğrenen yapay zeka felsefesi var. Koşmak, yürümek sokakta yön değiştirmek, çukura karşı önlem almak gibi davranışlar sokak robotları için yeni girdilerdir. Robotlar bu girdileri ve insan davranışlarını izleyip kendi veri tabanlarına aktaracaklar. Bu bilgiler ne işe yarayacak?  Yeni ve daha yüksek fonksiyonlu robotların üretiminde bu davranış yöntemleri çok işe yarayacak.

Yolda yürürken bir engelle karşılaşan robot, sadece durur ya da geri gidip başka bir yön seçer. Ama engeli ölçüp üzerinden atlamanın daha iyi bir fikir olacağı kararını veremez. İşte sokak robotları bu tür şeyleri gözlemleyecekler.  Söz konusu projede bilgi toplayan sokak robotlarının yeni algoritmaları çalıştırması yeni yetenekleri kazanması demek oluyor ki, Toyota yeni araçlarında bu sistemleri kullanabilir. Çünkü araştırmacılar bu projenin Toyota çerçevesinde yürütüldüğünü ifade ettiler. Toyota kendi kendine karar verecek yeni araçları, internete bağımlı olmadan üretebilir. İnternet kesintilerinde, sürücüsüz araçlar navigasyon GPS konusunda sorunlar yaşayabilirler. Ama yapay zekaya sahip olan makineler için bu sorun olmayabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir